Faaliyet Raporu 2018

Derneğimiz tarafından 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilen faaliyetler aşağıda sıralanmıştır.

1- Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği (STGM,) Sivil Toplum Kuruluşlarının Kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla, 2017 yılında birlikte adını vermiş olduğu Kurumsal Hibe Destek Programı Başlatmıştır.

Dernek olarak, Üyelerimize yönelik daha iyi koşullarda faaliyetler yürütebilmek amacıyla, 8 Ocak 2018 tarihinde Kurumsal destek Programına başvuruda bulunduk.

destek talebimiz 73 puan almış fakat 3. aşamayı geçememiştir.

2- 18 Ocak 2018 Tarihinde, G.Antep İli, Şirehan Otel’de Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Sivil Toplum Diyaloğu Beşinci Dönem (CSDV) Hibe Programı Bilgilendirme Toplantısına Derneğimizi temsilen Abdulmecit Yılmaz ve Mehmet Emin Baran ile katılım sağlandı.

3- Silvan'ın Kumgölü köyü, Susamış mezrasında İslam ordusunun ünlü komutanları ve büyük sahabelerden Hazreti Muaz Bin Cebel'in türbesi her yıl 27-29 Mart tarihlerinde geleneksel olarak yapılan "Murat (Hivde) Şenlikleri" kapsamında binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Bizde Dernek olarak,  Üyelerimiz ve Gönüllülerimizin yer almış olduğu yaklaşık 70 kişi ile Murat ovasında bulunan Maaz Bin Cebel Türbesine bir gezi düzenledik.

4- Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Dicle Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi, 10-16 Mayıs Engelliler haftası etkinlikleri kapsamında, 11 mayıs 2018 Cuma Günü,Engellilerin Diyarbakır genelinde yaşamış oldukları sorunları tartışmak ve bu sorunlara çözüm aramak için, "Engelsiz Yaşam ismiyle bir çalıştay düzenlemiştir."

Derneğimiz adına Başkan Abdulmecit Yılmaz bu çalıştaya katılım sağlamıştır.

5- Kayapınar Belediyesi, 10-16 Mayıs Engelliler haftası etkinlikleri kapsamında, 14 Mayıs 2018 Salı günü Engelli Vatandaşlara yönelik "Büyük Engelsizler Buluşması" adıyla bir şölen düzenlemiştir.

Etkinliğe birçok üyemiz katılarak etkinliğin renkli ve zengin birşekilde geçmesini sağlamıştır.

Ayrıca, Şölen tertip komitesinde yer alan Genel Başkanımız Abdulmecit Yılmaz, etkinliğin tüm aşamalarında aktif rol almıştır.

Son olarak, etkinlik kapsamında Kayapınar Belediyesi tarafından hediye edilen Baston, Konuşan saat ve çeşitli hediyeler Üyelerimize dağıtılmıştır.

6- Cumhurbaşkanı ve Akparti Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan, 24 haziran seçimleri kapsamında 3 Haziran 2018 pazar günü Diyarbakırımızı ziyaret etmişlerdir.

Bu ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanlığı tarafından Tuyap Kitap fuarı alanında organize edilen kanaat Önderleri toplantısına Dernek olarak katılım sağladık.

7- Derneğimiz ile Liv Suit Otelin ortak organizasyonuyla Görme Engelli üyelerimiz ve ailelerine yönelik İftar programı düzenlenmiştir.

Bu programa, Birçok Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisi ve Basın Yayın Kuruluşu temsilcisi olmak üzere yaklaşık 95 kişi katılım sağlamıştır.

8- Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği (STGM) tarafından STÖ Kaynak Merkezi programı kapsamında,

Diyarbakır İlinde 9, 10 ve 11 temmuz 2018 tarihlerinde Sivil Toplumda Temel kavramlar Konulu bir toplantı düzenlenmiştir.

Düzenlenmiş olan bu toplantıya Derneğimizi temsilen Abdulmecit Yılmaz Nevin Tiyenç ve Semra Dolan katılım sağlamıştır.

9- Dernek olarak, zaman zaman görme engelli üyelerimize yönelilk bilgilendirme toplantıları düzenlemekteyiz.

Bu kapsamda, 03.08.2018 cuma günü Hakkarinin Yüksekova İlçesinde Görme Engelli üyelerimiz ve ailelerine yönelik bir bilgilendirme toplantısı organize edilmiştir.

Toplantıdabaşta Görme Engelli çocukların eğitimi olmak üzere birçok konuda fikir alışverişinde bulunulmuş ve önemli sonuçlar elde edilmiştir. 

 

DİCLE GÖRME ENGELLİLER DERNEĞİ 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

 

diclegormeengelliler@gmail.com

05356908424