Beyaz Baston Projesi Uygulandı

Yazdır

Haberler

Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından kabul edilen ve derneğimiz tarafından yürütülen “Beyaz Bastonla Bağımsız Bireyler yetiştiriyoruz” Projesi kapsamında 20 eylül ile 20 aralık tarihleri arasında uygulamaya geçen projede,  20 gönüllüye  10 gün  boyunca beyaz baston teknikleri konusunda eğitici eğitimi verildi.

Gönüllü eğitmenlerin 20 görme engelliye bağımsız hareket eğitimi vermesi sağlandı.

Proje dahilinde sinema ve tiyatro gibi kültürel faaliyetlerinde yer aldığı çalışmada görme engelli bireylerin sosyal imkanlardan yararlanılması hedeflendi.

5-11 aralık 2015 tarihleri arasında ise projenin mersin-antalya illerine gezi düzenlenerek 20 görme engelli 20 eğitim gönüllüsü ile mersin ve antalya illerinde tarihi ve kültürel mekanlar ziyaret edildi.

Projeyle ilgili açıklama yapan dernek başkanı  abdulmecit  yılmaz; görme engelliler olarak parmaklarımız uyuşana kadar kabartma yazıyı okumaktan, ekran okuyucu programlarını robotumsu seslerini dinleme yoluyla bilgisayar vb. Cihazları kullanmaktan ve işe, eve ve yürüyerek gittiğimiz her yere, Beyaz Baston kullanmaktan rahatsızlık duymayız.

Çünkü biliyoruz ki bütün bunlar, kendi durumumuzdan kaynaklanan gerekliliklerdir. Kendiyle barışık olan bir görme engelli, bu durumların hiç birinden rahatsızlık duymaz.

Fakat, kendisinde olmayan bir şeylerle değerlendirilmek ise, insan onurunun kabul edemeyeceği bir şeydir.

Örneğin: Kulağımıza yol tarifinin biraz da bağırarak  yapılması, bacaklarımız tutmuyormuş gibi düşünülüp otobüsten bir çuval gibi indirilmemiz ve bizimle ilgili merak edilen hususların yanımızdakilere sorulması yani çayımıza  kaç şeker istediğimiz vb. Sorularla biz görme engellilere tüm engeller isnat edilir.

Kısacası toplum görme engelliye hep yardım edilecek muhtaç birey muamelesi yapar.

Görme engellilerin bu davranışları hak etmediğini düşündüğümüz için dernek olarak bu projeyi hazırladıklarını belirten Yılmaz, görme engelli bireyler olarak eğer bir Beyaz Bastonumuz yoksa sokakta tek başımıza yürümemiz imkansız.

Beyaz Bastona sahip olmak demek sokakta rahatlıkla yürüyebileceğimiz anlamına da gelmemektedir. Beyaz Bastonun kullanım tekniklerini bilmediğimiz takdirde bir çok zorluklarla karşılaşabiliriz.

Projemiz sayesinde, Beyaz Baston alma imkanına sahip olmayan görme engelli bireylere beyaz baston temin edildi ve bununla ilgili eğitimin verilmesi sağlandını ifade eden başkan abdülmecit yılmaz öncelikle projeyi destekleyen Dernekler Dairesi Başkanlığına teşekkür ediyorum dedi.

Yılmaz, Ayrıca projenin uygulanması sırasında desteklerini bizlerden esirgemeyen Kayapınar Belediyesi, Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Valiliğine teşekürü bir borç biliyorum dedi.

Eğitim gönüllüsü olarakta Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Fazlı ergül hocamızın topluma hizmet uygulamaları dersi, sosyal bilgiler öğretmenliği 3. Sınıf öğrencileri ile bu projeye destek olduklarını ve destekten dolayı çok memnun kaldıklarını dile getirdiler.

Yine projeden haberdar olup gönüllü olarak bu etkinliğe katılım gösteren Dicle Üniversitesi Tarım Meslek yüksek okulu, Adalet Meslek Yüksek Okulu ve İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencilerine ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Eğitim fakültesi dekan yardımcısı sayın ergül; bu tarz çalışmalar için öğrenci desteğini sağlayacaklarını dile getirerek, topluma hizmet uygulamaları dersi kapsamında görme engelliler ve tüm engelli bireylere yönelik çalışmalar yapmak için hazır olduklarını dile getirdi.

Proje Kapsamında Gönüllü olarak Katılım Sağlayan Hanife Bektaş duygularını şöyle dile getirdi; Her insanın,her engelliye yardımcı olmasıgüzel.

Amabunu Engelliye acıdığından değilde insani bir görev olması gerektiğini , ona engelliliğinden dolayı

değilde , arkadaşça ,acıtmadan yardım edebileceğimizi bilmeliyiz.

Birkere yardımcı olarak , birdaha  yardım istemelerine gerek duymadan  yapmamız gerekeni yapmalıyız.

Tüm  engellilerin istediği de engelleri aşmak ve bağımsız olmaktırDedi.

Proje kapsamında geziye katılan görme engelli Ahmet Duman; Görme Engellilerin toplum içinde kabul görmeleri, toplumun onları soyutlamamaları gerektiğini vurguladı ve bu geziden ve projeden dolayı çok memnun kaldıklarını dile getirdi.

Mersin ve antalya illerine gezi kapsamında müdahil olan ve öğrencilere eşlik eden eğitim fakültesi ilköğretim bölümü öğretim görevlisi mahmut altunhan ise; gerek gönüllü öğrencilerin duyarlılıklarını arttırma noktasında bu proje ve gezi programı öğrenciler ve görme engelli katılımcılar için güzel geçtiğini  aynı zamanda görme engelli katılımcılarında bu projeden çok memnun olduklarını dile getirdi.

Son olarak, tüm görme engelli katılımcılar; bu tarz projelerin desteklenmesi ve sayısının artması gerektiğini vurguladı. 

 

DİCLE GÖRME ENGELLİLER DERNEĞİ 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

 

diclegormeengelliler@gmail.com

05356908424