Faaliyet Raporu 2017

Yazdır

FAALİYET RAPORLARI

Derneğimiz tarafından 2017 yılı içerisinde gerçekleştirilen faaliyetler, aşağıda sıralanmıştır.
1. Derneğimizinde Üyesi bulunduğu Demokratik Engelliler Federasyonu, tarafından 4 Mart 2017 tarihinde Bölgede Engelliler için Hizmet üreten Sivil Toplum kuruluşlarına yönelik Diyarbakır İli Hilton Garden Inn Otelde Engelliler Örgütleniyor adlı bir toplantı organize edildi.
Derneğimiz adına toplantıya katılım sağladık ve katılım sağlayan Diğer Sivil Toplum Kuruluşlarıyla daha belirgin bir engelli politikasının belirlenerek ortak bir şekilde hareket edilmesi hususunda görüş birliğine varıldı.
2. Sivil Sayfalar adlı Kuruluşun 17 Mayıs 2017 tarihinde Diyarbakırda düzenlemiş olduğu Okunabilir, anlaşılabilir, paylaşılabilir, etkili haberler adlı Haber Atölyesine Derneğimizi Temsilen Abdulmecit Yılmaz ve Mehmet Emin Baran Katılım sağlamıştır.
3. Engellilerde Cinsiyet Eşitliği ve Liderlik Bilinci konulu etkinliğimiz Sivil Düşün AB Programı tarafından desteklenmeye değer bulunarak kabul edilmiştir.
4. Kiraların yüksek olması, Derneğimizin ekonomik sıkıntılar içerisinde bulunması sebebiyle, mevcut bulunan yerimiz kapatılmış olup Dernek eşyalarımız güvenli bir yerde muhafaza edilmektedir.
Bu kapsamda, yeni bir yerin kiralanması veya satın alınması hedeflenmektedir.
5. Dünya Beyaz Baston ve Güvenlik günü dolayısıyla, Derneğimiz ve Kayapınar Belediyesi işbirliğinde Kayapınar Belediyesi Cegerxwîn Kültür merkezi çok amaçlı salonunda 15 Ekim 2017 pazargünü etkinlik düzenlenmiş olup Görme Engelli 17 Kişiye Kanada Bastonu hediye edilmiştir.
6. Sivil Düşün AB Programının desteğiyle düzenlediğimiz Engellilerde Cinsiyet Eşitliği ve Liderlik Bilinci konulu Çalıştayımızın herhangibir sıkıntı yaşanmadan düzenlenebilmesi için, Etkinlik öncesi Van iline gidilip Merit Şahmeran otelle anlaşma yapılmıştır.
7. Engellilerde Cinsiyet Eşitliği ve Liderlik bilinci adlı çalıştayımız 11 12 Kasım 2017 tarihlerinde 55 kişinin katılımıyla Van İli Şahmeran otelinde düzenlenmiştir.
8. Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Öğrencilerinin talebi üzerine, Dernek Başkanımız Abdulmecit Yılmaz tarafından kendilerine Görme Engellilerin Günlük yaşamı hakkında seminer verilmiştir.
9. Maya Vakfının 14 15 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlemiş olduğu "Hassas Gruplarla çalışma" Etkinliğine Derneğimiz tarafından iki kişiyle katılım sağlandı.
10. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı bulunan Yenişehir Sosyal Hizmetler Merkezi,
Kişisel Verileri Koruma kanununa dayanarak Görme Engellilerin atacakları İmzayı  kabul etmeyerek Görme Engelliye Vasi Atama Uygulaması Başlatmıştır.
Derneğimiz olarak kurum yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonuç vermeyince ilgili Bakanlık düzeyinde girişimde bulunularak uygulamanın sonlandırılması sağlanmıştır.
11. 13 Aralık 2017 tarihinde Diyarbakır Mıttanıa Regency Otel’de Stgm (Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği) tarafından Yürütülen Birlikte Yerel Stö'ler Kurumsal Destek Programı Tanıtım toplantısına Derneğimizi temsilen toplantıya Abdulmecit Yılmaz, Mehmet Emin Baran ve Sebahat Yıldız Katılım sağlamıştır.
12. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 14 Aralık 2017 tarihinde Ankara Hilton Garden Inn Otel'de Düzenlemiş olduğu E-devlette Engellilerin Erişilebilirliği adlı Çalıştayına Derneğimizi temsilen Abdulmecit Yılmaz ve Ramazan Güzel katılım sağlamıştır.
13. Derneğimizin Maddi anlamda güçlendirilmesi amacıyla Diclekent Villalarında Derneğimiz adına bir Lokal kurulmuş ve Lokal Müstecire kiralanmıştır.
Derneğimiz, Lokalden aylık 750 TL gelir elde edecektir. 

 

DİCLE GÖRME ENGELLİLER DERNEĞİ 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

 

diclegormeengelliler@gmail.com

05356908424